Wymiana łożysk suportu Shimano Hollowtech II

łożyskoZnalazłem artykuł w biuletynie BikeWorld na temat wymiany łożysk.

Luz na korbie, utrudniony obrót, trzaski i zgrzyty to typowe objawy zużycia suportu. Jeżeli używamy jednego z najbardziej popularnych systemu Shimano Hollowtech II czeka nas wydatek ok. 100 zł. Jest jednak sposób, żeby ograniczyć koszty, nawet o ponad 90% .

Źródłem większości problemów z suportem jest zużycie łożysk. Miski najczęściej nie ulegają awarii, dlatego warto wykorzystać je ponownie, zastępując jedynie zniszczone elementy toczne na nowe. Co prawda operacja ta nie jest rekomendowana przez producenta, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że jest wykonalna nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi i o ile przeprowadzimy ją prawidłowo, bezpieczna. Byłbym jednak ostrożny ze sprzętem na gwarancji, ponieważ tego typu ingerencja najprawdopodobniej powoduje jej utratę. Krótko mówiąc, wymieniając łożyska w suporcie, robisz to na własną odpowiedzialność.

Poniżej zaprezentuję kolejne etapy wymiany łożysk w suporcie Shimano Hollowtech II za pomocą prostych i dostępnych narzędzi. Oczywiście istnieją inne metody, ale przedstawiony sposób jest sprawdzony, skuteczny i łatwy do wykonania.

1. Przy użyciu noża, delikatnie podważając ściągamy wykonane z tworzywa sztucznego osłony łożysk. Należy bardzo uważać, ponieważ elementy te są dość kruche i łatwo je uszkodzić.

2. Za pomocą młotka i np. dłuta, usuwamy zużyte łożyska. Miski można położyć na drewnianej deseczce lub na rozkręconym imadle. Żeby nie rozbić misek, zamiast jednego mocnego ciosu lepiej jest uderzać lżej, ale na całym obwodzie łożyska. Podczas wybijania łożysk uważaj, aby nie uszkodzić misek.
3. Po usunięciu łożysk wycieramy miski szmatą lub ręcznikiem jednorazowym, usuwając resztki starego smaru i brud, który dostał się do środka.
4. Czyste miski pokrywamy wewnątrz warstwą świeżego, gęstego smaru.

5. Wkładamy nowe łożyska (na zdjęciu łożysko 6805 2RS za 4,5 PLN) w miskę. Przy użyciu wyciętego z drewna stempla i imadła wciskamy łożysko do środka. Uwaga, tę operację należy wykonywać szczególnie ostrożnie, tak, żeby nie uszkodzić nowych łożysk.
6. Na koniec zakładamy osłony łożysk. Te same operacje powtarzamy dla drugiej miski. Po zakończeniu suport gotowy jest do zamocowania w rowerze i do użycia.

Koszt jednego, zwykłego łożyska to ok. 5 PLN. Za 10 PLN mamy więc zregenerowany suport, który w sklepie kosztuje ok. 100 PLN. Jeżeli chodzi o trwałość powinna być porównywalna. Shimano też stosuje zwykłe, uszczelniane łożyska. Mój zregenerowany suport, założony do treningówki, mimo kiepskiej pogody, soli i błota pośniegowego działa od połowy września jak na razie bez zarzutów. Miłego majsterkowania!
Więcej na stronie:
http://news.bikeworld.pl/rower/artykul/3927/Wymieniamy.lozyska/

This entry was posted in Serwis and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Your email address will never be published.


− jeden = 6